Drzwi

// 14.03.2020

Do wewnątrz czy na zewnątrz?

Jak powinny się otwierać drzwi wejściowe do domu – do wewnątrz czy na zewnątrz?

Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Jeśli drzwi otwierają się na zewnątrz, z pewnością mamy więcej miejsca w przedsionku. Jednak zimą, kiedy napada dużo śniegu, a my nie zrobiliśmy zadaszenia, mogą pojawić się kłopoty z ich otwieraniem.

Zaletą drzwi otwieranych do wewnątrz jest to, że zawiasy mają umieszczone od środka pomieszczenia, więc trudniej je podważyć. Należy pamiętać, że zarówno drzwi otwierane do wewnątrz jak i na zewnątrz koniecznie powinny mieć zadaszenie. Za wyjątkiem drzwi firmy Vikking, które są wykonane z kompozytu, który jest odporny na warunki zewnętrzne.

Prawe czy lewe?

Jak odróżnić drzwi prawe od lewych?

Stańcie przed drzwiami, koniecznie musicie widzieć ich zawiasy – uwaga – drzwi powinny być zamknięte. Jeżeli zawiasy widzicie po prawej stronie – to drzwi są prawe, a jeśli po lewej stronie to drzwi są lewe. Ot i cała filozofia 🙂

Co to jest okleina?

Okleina zwana również folią jest najbardziej popularnym materiałem wykończenia drzwi wewnętrznych. Im grubsza okleina tym bardziej odporna na czynniki zewnętrzne. Wizualnie okleiny niczym się od siebie nie różnią.

Najważniejszą kwestią są ich parametry techniczne, a te dobieramy zgodnie z miejscem przeznaczenia drzwi. Grubsza folia CPL lub PCV doskonale sprawdzi się w budynkach użyteczności publicznej, szkołach, szpitalach czy firmach. Nieco cieńsza okleina doskonale sprawdza się w warunkach domowych. Jej zaletą jest dobra jakość, duża wytrzymałość, bogata kolorystyka i atrakcyjna cena.

Wymiar ma znaczenie.

To od szerokości drzwi zależy czy wygodnie będzie nam się przez nie wchodziło oraz czy łatwo będzie wnieść większe meble czy sprzęt. Przy drzwiach jednoskrzydłowych zewnętrzny wymiar drzwi wynosi 1020x2100mm, co daje światło przejścia 900 x 2080 mm. Oczywiście są to standardowe wymiary i można zamówić drzwi szersze lub węższe w zależności od potrzeb.

Ważna jest także wysokość progu – z wiadomych względów im niższa tym lepsza.

Ciesz się ciszą.

Jeżeli ważna jest dla nas cisza w mieszkaniu powinniśmy zwrócić uwagę na współczynnik izolacyjności akustycznej drzwi – Rw wyrażany w decybelach. Im wyższa wartość, tym drzwi będą przepuszczać mniej hałasu z zewnątrz. Drzwi najczęściej mają izolacyjność akustyczną na poziomie 30 dB. W naszej ofercie mamy drzwi o współczynniku izolacyjności od 31 dB do 42 dB. Zwróćmy także uwagę na to, czy drzwi wyposażone są w uszczelkę, która zwiększa ich właściwości akustyczne i korzystnie wpływa na szczelności drzwi oraz ciszę przy zamykaniu i otwieraniu.

Ościeżnica stała czy regulowana?

Wybierając ościeżnicę do skrzydła powinniśmy wziąć pod uwagę dwie istotne rzeczy:

  • materiał, z którego jest ona wykonana (drewno lub MDF). Ościeżnice mogą być pomalowane, obłożone fornirem lub rożnego rodzaju foliami. Najważniejsze, aby były dopasowane pod względem wykończenia i koloru skrzydła.
  • grubość ściany,  w której ma być osadzona. To od niej przede wszystkim zależy czy zdecydujemy się na ościeżnicę stałą czy regulowaną.

 

Ościeżnice stałe – zwykle nadają się do murów 7,5; 10 lub 12 cm. Nie można regulować grubości takich ościeżnic. Estetyczny wygląd uzyskamy tylko wtedy, jeśli dodatkowo zastosujemy opaski maskujące miejsca łączenia ościeżnicy z murem.

Ościeżnice regulowane – dostępne są w kilkunastu wymiarach, odpowiednich do murów o grubości od 7 do 42 cm. Szerokość takich ościeżnic można jeszcze powiększyć o 2 cm. Ościeżnice regulowane są droższe niż stałe, ale za to znacznie łatwiej się je montuje i mają atrakcyjniejszy wygląd.

Twój dom Twoją twierdzą.

Drzwi antywłamaniowe powinny posiadać: tabliczkę znamionową (po stronie zawiasów, która określa nazwę firmy, rok produkcji, numer atestu, klasę drzwi), przynajmniej trzy zawiasy, bolce antywyważeniowe od strony zawiasów, rygle antywłamaniowe, atestowany zamek lub zamki.

Masz pytania? Chcesz zapytać o cenę?

Nasi doradcy czekają na Twój telefon

Zapytaj mnie o:
drzwi, podłogi

Zadzwoń, napisz:
tel. 507 165 812
email: katarzyna@para-door.pl

Katarzyna Dawidowska


Zapytaj mnie o:
okna, bramy garażowe, rolety

Zadzwoń, napisz:
tel. 502 064 081
email: biuro@para-door.pl

Łukasz Zadański


lub odwiedź nas w naszym salonie!

image/svg+xml