Okna

// 02.04.2020

Dwie czy trzy szyby?

Standardowe dwuszybowe (czyli jednokomorowe) pakiety to zazwyczaj 4/16/4 – składają się z dwóch szyb o grubości 4 mm, umieszczonych w odległości 16 mm od siebie. Wraz z rosnącymi wymaganiami energooszczędności, jakie stawia się budynkom, producenci podnieśli izolacyjność termiczną szyb, dokładając dodatkową szybę. Pozwoliło to znacznie poprawić współczynnik przenikania ciepła – dwukomorowe pakiety szybowe mają zwykle Ug=0,9-0,5, ale są też szyby o bardzo niskim Ug=0,3.

Gdzie zamontować okna trzyszybowe?

Okna dwukomorowe (czyli trzyszybowe) powinny być montowane w nowo powstających domach o dobrej izolacyjności cieplnej oraz w budynkach poddawanych termomodernizacji. Pakiety szybowe o najwyższych parametrach cieplnych są stosowane w budynkach energooszczędnych i pasywnych. Warto też pamiętać, że nie tylko szyba zespolona jest ważna, ale liczy się też dobrej jakości, ciepły profil, w którym zostanie zamontowana.

Okna jednokomorowe poleca się raczej do starszych budynków, które nie zostały docieplone. Nie ma więc sensu montowanie w nich ciepłych, szczelnych okien, gdy chłód i tak przedostaje się przez przegrody, dach, podłogę. Nadają się także do pomieszczeń nieogrzewanych, jak poddasza, garaże, schowki.

Zimą nie musi być zimno.

Najczęściej przyczyną wymiany okien jest ich nieszczelność. Ciepło uciekające zimą przez okna sprawia, że nasze rachunki za ogrzewanie rosną błyskawicznie, a mieszkańcy w dalszym ciągu nie mają komfortu cieplnego. To główny argument przemawiający za szybką wymianą okien na nowe, jednak nie jedyny, gdyż – z drugiej strony- stare, zimne szyby sprawiają, że nasze mieszkanie szybko się nagrzewa w okresie letnim. Decyzja o wymianie stolarki okiennej na taką o lepszych właściwościach termoizolacyjnych sprawi, że zmniejszy się nie tylko utrata ciepła, ale także nasze rachunki poniesione na dogrzewanie zimą i chłodzenie latem. Wybierając w sklepie nowe okna, zapytajmy sprzedawcę o współczynnik przenikania ciepła, który określa ile ciepła będzie Wam uciekało przez okno. Im niższa wartość, tym mniejsze straty ciepła w Waszym mieszkaniu.

Wygląd okien pozostawia wiele do życzenia.

Spoglądasz w okno i widzisz, że nie wygląda ono tak ładnie jak dawniej. To normalne, że jego wygląd zmienia się pod wpływem użytkowania i działania czynników atmosferycznych. Po latach, na powierzchni okien mogą pojawić się rysy, przebarwienia i plamy. Dla wielu z nas to powód, by zdecydować się na remont.

Renowacja okien na własną rękę jest jednakże niemożliwa, bo choć w sklepach znajdziemy folię renowacyjną, to w praktyce jej użycie często okazuję się bardzo kosztowne. Egzaminu nie zda także próba samodzielnego przemalowania ram okiennych, gdyż do ich lakierowania używa się profesjonalnych podkładów i farb, które nakładane są metodą natryskową w warunkach przemysłowych. Wcześniejsze, dokładne zeskrobanie starej farby jest raczej niewykonalne…

Hałas nie daje Ci spać.

Nie możecie zmrużyć oka, bo hałas uliczny jest nie do zniesienia? Oznacza to, że Wasze okna w niewystarczający sposób tłumią dźwięki dochodzące z zewnątrz. W tym przypadku również warto rozważyć ich wymianę.

Izolacyjność akustyczną stolarki okiennej określa ważony wskaźnik izolacji akustycznej Rw.

Generalnie: im jest on wyższy, tym dla Was korzystniej. Jeśli mieszkacie przy ruchliwej ulicy lub w centrum miasta zainwestujcie w szyby o Rw nie niższym niż 35 dB. Na przedmieściach czy spokojnym osiedlu wystarczą takie o współczynniku od 30 do 32 dB. Zanim jednak udacie się do sklepu po nowe okna dowiedzcie się, z jakim natężeniem hałasu macie na co dzień do czynienia. Dla większości miejscowości stworzono tzw. mapy akustyczne, gdzie można to sprawdzić.

Okna i ich współczynnik przenikania ciepła.

Normy budowlane określają podstawowe parametry, jakie powinny spełniać okna. Stolarka okienna przeznaczona do domów energooszczędnych musi mieć współczynnik przenikania ciepła Uw nie wyższy niż 1,1 W/m2·K. Dla okien połaciowych to 1,3 W/m2·K .W praktyce można jednak zastosować okna o lepszych parametrach, np. dwukomorowe z ciepłą ramką, które osiągają Uw=0,8 W/m2·K. Jeszcze ostrzejsze normy obowiązują w budownictwie pasywnym , czyli takim, które nie tylko ma niskie zapotrzebowanie na ciepło, ale też jest przystosowane do wykorzystywania ciepła słonecznego, czy wytwarzanego przez domowe sprzęty, a nawet samych mieszkańców. W takich domach współczynnik przenikania ciepła okien nie może być wyższy niż 0,8 W/m2·K.

Parametry nie takie straszne jak je malują.

Nie musicie być fachowcami w tej dziedzinie, wystarczy, że będąc w sklepie weźmiecie karty właściwości użytkowych okien i porównacie je. Oczywiście nie musimy kupować tych o wszystkich właściwościach najwyższych, bo będzie to zapewne najdroższa opcja. Wystarczy jeśli wybrana przez nas stolarka okienna będzie miała parametry, na których najbardziej nam zależy. Dla jednych najważniejsza będzie izolacyjność termiczna – bo energooszczędne okna to gwarancja obniżonych rachunków za ogrzewanie. Współczynnik izolacyjności cieplnej informuje nas o stratach cieplną które uciekają przez okno po zamontowaniu w domu. Im niższy, tym więcej ciepła zachowamy wewnątrz. Najbardziej optymalny to poziom poniżej 1,0 W/ (m2K).

Zwróć uwagę na parametry, nie zapominaj o dodatkach.

Niezależnie od tego na jakie parametry postawiliśmy, w dalszej kolejności pomyślmy o dodatkowych elementach, które mogą okazać się istotne podczas codziennego użytkowania. Jeśli szukamy okna do pokoju dziecięcego, zadbajmy o bezpieczeństwo i zapytajmy o klamki na kluczyk lub na przycisk oraz o wzmacniane szybę, która nie pobije się nawet jeśli dziecko rzuci w nią ciężkim przedmiotem.

W przypadku mieszkania, w którym mamy problem z nadmiarem wilgoci, wybierzmy te z wbudowanymi nawiewnikami.

Nie zapominajmy o bezpieczeństwie naszym i naszych domowników. Zwróćmy, więc uwagę na zabezpieczenia antywłamaniowe, które utrudnią złodziejom dostęp do naszego mieszkania. Klasy odporności na włamanie wyznacza norma PN-EN 1627:2012. Dzieli ona stolarkę na sześć kategorii według kryteriów różnych rodzajów ataków i zróżnicowanej wiedzy przestępców. Im wyższa klasa tym najtrudniej jest się włamać przez okno.

W fachowym montażu siła.

Bardzo ważne jest, by zdecydować się na okna u renomowanego producenta i wybrać usługę montażu. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że otrzymaliśmy rzeczową pomoc przy wyborze produktu oraz fachowy montaż okien. Pamiętajcie, że nawet najdroższe okna przy złym montażu nie spełnią swojej funkcji i nie będą nasłużyć latami.

Masz pytania? Chcesz zapytać o cenę?

Nasi doradcy czekają na Twój telefon

Zapytaj mnie o:
drzwi, podłogi

Zadzwoń, napisz:
tel. 507 165 812
email: katarzyna@para-door.pl

Katarzyna Dawidowska


Zapytaj mnie o:
okna, bramy garażowe, rolety

Zadzwoń, napisz:
tel. 502 064 081
email: biuro@para-door.pl

Łukasz Zadański


lub odwiedź nas w naszym salonie!

image/svg+xml